
CIRKELTASKE / MAYFLOWER RIBBON
Indlægget indeholder affiliatelinks
Jeg var så heldig at vinde et par nøgle Ribbon garn i Mayflowers Give Away på Instagram i foråret. Med præmien fulgte også en opgave – at udvikle en opskrift til MYDESIGN kategorien i Mayflowers opskriftarkiv. Jeg har designet… da da da surprise… en taske :) Jeg havde ikke arbejdet med Ribbon før, men det bliver ikke absolut ikke sidste gang! Det kraftige og tunge udtryk minder om stofgarn/zpagetti som jeg er stor fan af , men Ribbon giver et fuldstændig ensartet udtryk. Det er meget lettere at hækle i og så findes det i mange total flotte farver – find det lige her!
Jeg har med det enkle design øvet mig i at hækle helt runde cirkler – i opskriften som kan downloades lige her har jeg lavet en trin-for-trin billedeguide til cirklerne.
Hvis du er lidt rap på fingerne kan du sikkert nå at have en taske klar til den kommende tids julefrokost – den er i hvert fald en oplagt selskabstaske :)

HÆKLET BUMBAG

PYNTELORT I KORSSTING
Du vil muligvis også synes om

Huxis stabelklodser
12. august 2020
TRE SORTE HÆKLEDE TASKER // VELOUR, BOBLER & STOFGARN
15. januar 2017
En kommentar
Pingback: